Kategorie

Z perspektywy Inwestora

Wyszukaj w serwisie

Wakacje – okres obietnic szefów banków centralnych

3 września 2012 DawidK86 | Kategoria: Aktualności

Obiecanki cacanki” – ten związek frazeologiczny o złudnych obietnicach już nie powinien być utożsamiany przede wszystkim z przedwyborczymi obietnicami polityków, bo od wielu miesięcy doskonale sprawdza się także na rynkach finansowych.
Dwie najważniejsze obecnie postaci „świata giełdowego” – Ben Bernanke i Mario Draghi – doskonale to potwierdzili w okresie wakacyjnym, bowiem szef EBC nie zamienił swoich wcześniejszych słów w czyny i „tylko” podtrzymał chęć pomocy pogrążonej w kryzysie Europie (2.VIII.), zaś w ostatnim dniu sierpnia podobną postawę zaprezentował szef FED-u.

W byczych nastrojach giełdy rozwinięte wkroczyły w drugie półrocze 2012 roku i już w drugim wakacyjnym miesiącu wiele indeksów giełd rozwijających się i rozwiniętych przetestowało tegoroczne maksima, zaś nieliczne podwyższyły długoterminowe szczyty (np. S&P500 po realizacji celu 1403 znalazł się na poziomach nienotowanych od 20.V.2008 roku [FW20 znajdował się wówczas nad psychologicznym poziomem 3000 punktów, ale w sierpniu do tegorocznego szczytu 2418 zabrakło mu 84 punktów, bowiem od dna 1993 ustanowionego 24. maja oddalił się na północ o 341 punktów] - pomijając cele analizy technicznej S&P500 – w głównej mierze dzięki utrzymującym się „byczym nadziejom” na QE3).

Pomimo nie najwyższych sesyjnych obrotów na FW20 ostatni wakacyjny miesiąc upływał w atmosferze sprzyjającej zarówno inwestycjom krótko-średnioterminowym, jak i daytradingowi. W pierwszy powakacyjny miesiąc (w którym na giełdy całego świata po raz trzeci w tym roku zawitają „Trzy Wiedźmy”) wkraczamy zarówno ze „starymi”, jak i z „nowymi” celami i potencjałami celów, a część z nich prezentują poniższe wykresy (więcej: subskrypcja WRZESIEŃ):

D a w i d K 8 6   -   b y   z a r a b i a ł o   s i ę   ł a t w i e jKomentowanie zabronione.